“Find an island in Ireland, take it over for days, bring all the top Node.js people in the world, having an amazing party.” - Cian O’Maidin.




your ticket image

Join us for over 30 talks and expert-led workshops. Your conference ticket includes:



Image for Speakers section
Speaker: Stephan Bonnemann

@boennemann

Stephan Bönnemann

Speaker: Julian Cheal

@juliancheal

Julian Cheal

Speaker: Matteo Collina

@matteocollina

Matteo Collina

Speaker: Yosuke Furukawa

@yosuke_furukawa

Yosuke Furukawa

Speaker: Suz Hinton

@noopkat

Suz Hinton

Speaker: Cian O'Maidin

@Cianomaidin

Cian O'Maidin

Speaker: Kassandra Perch

@nodebotanist

Kassandra Perch

Speaker: Richard Rodger

@rjrodger

Richard Rodger

Speaker: Mikeal Rogers

@mikeal

Mikeal Rogers

Speaker: Istvan Szmozsanszky

@slsoftworks

Istvan Szmozsanszky

Speaker: Luca Maraschi

@lucamaraschi

Luca Maraschi

Speaker: Matt Podwysocki

@mattpodwysocki

Matt Podwysocki

Speaker: Mathias Buus

@mafintosh

Mathias Buus

Speaker: Thomas Watson

@wa7son

Thomas Watson

Speaker: Thorsten Lorenz

@thlorenz

Thorsten Lorenz

Speaker: Trevor Norris

@trevnorris

Trevor Norris

Speaker: Hugh Rawlinson

@hughrawlinson

Hugh Rawlinson

Speaker: Mike Tunniclife

Mike Tunniclife

Speaker: James Snell

@jasnell

James Snell

Speaker: Kelsey Breseman

@selkeymoonbeam

Kelsey Breseman

Speaker: Dr Mícheál Ó Foghlú<

@mofoghlu

Dr Mícheál Ó Foghlú

Speaker: Taron Foxworth

@anaptfox

Taron Foxworth

Speaker: Michael Dawson

@nimblemichael

Michael Dawson

Speaker: Todd Moore

@tmmoore_1

Todd Moore

Speaker: Emily Rose

@nexxylove

Emily Rose

Speaker: Danese Cooper

@DivaDanese

Danese Cooper

Speaker: Katie stockton roberts

@moogster31

Katie Stockton Roberts

More Speakers to be announced!!!





Image of a deer

Times, sessions and locations are subject to change. Please check back for updates.

Sunday

6th of September: Arrival Day

Time What Location
17:30 Archery Lower Lawn by Spiegeltent
Falconry Lawn by Spiegeltent
Driving Range Clubhouse
19:00 Welcome Drinks Castle Lawn
19:45 Welcome BBQ Spiegeltent / Garden Lawn
22:00 Hosted Bar & Music Spiegeltent / Garden Lawn

page divider

Monday

7th of September: Day 1 - Fundamentals

Time What Who Notes Location
07:00 Breakfast ----- Ends at 9:30 Munster Room
09:00 Open Source Talk Danese Cooper ----- Spiegeltent
09:20 Node.js and Digital Transformation:
made for each other
Richard Rodger ----- Spiegeltent
09:40 Distributed Docker Volumes Fun Taron Foxworth ----- Spiegeltent
10:00 Break ----- ----- -----
10:20 Dig Deep (V8 profiling) Mike Tunnicliffe ----- Spiegeltent
10:40 The Mad Science of Node Trevor Norris ----- Spiegeltent
11:00 Break ----- ----- -----
11:20 Migrating From Legacy Platforms To Node Katie Stockton Roberts ----- Spiegeltent
11:40 Hexagonal Sticker as a Service Yosuke Furukawa ----- Spiegeltent
12:00 Break ----- ----- -----
12:20 The Magic Dump Luca Maraschi ----- Spiegeltent
12:40 Visulator Thorsten Lorenz ----- Spiegeltent
13:00 Lunch ----- ----- Munster Room / Great Hall / Clubhouse
14:30 Lightning Talk IDA Ireland ----- Spiegeltent
14:40 Lightning Talk Groupon ----- Spiegeltent
14:50 Break ----- ----- -----
15:15 Workshop: A Node Developer's Guide
to BlueMix
James Snell ----- Clubhouse
Workshop: Atlassian Speaker TBA ----- Munster Room
Workshop: Microservices Matteo Collina
& Peter Elger
----- Great Hall
16:15 Break ----- ----- -----
16:30 Workshop: A Node Developer's Guide
to BlueMix (cont.)
James Snell ----- Clubhouse
Workshop: Atlassian (cont.) Speaker TBA ----- Munster Room
Workshop: Microservices (cont.) Matteo Collina
& Peter Elger
----- Great Hall
17:30 Sessions End ----- ----- -----
Metalman Happy Hour ----- ----- Castle Lawn
18:00 Archery ----- Ends at 19:15 Lower Lawn
by Spiegeltent
Driving Range ----- Ends at 19:15 Clubhouse
19:45 Informal BBQ ----- ----- Clubhouse
21:45 Whiskey Tasting ----- ----- Location TBA
Bar continues until 01:00 ----- ----- Clubhouse

 page divider

Tuesday

8th of September: Day 2 - The Physical World

Time What Who Notes Location
07:00 Breakfast ----- Ends at 9:30 Munster Room
09:20 Hacking the Chipson Suz Hinton ----- Spiegeltent
09:40 Developing an Open Product Kelsey Breseman ----- Spiegeltent
10:00 Break ----- ----- -----
10:20 Reverse Engineering Airplay Thomas Watson ----- Spiegeltent
10:40 Node on Guard! Michael Dawson ----- Spiegeltent
11:00 Break ----- ----- -----
11:20 Living Tissue Over a Rusty Endoskeleton Istvan Szmozsanszky ----- Spiegeltent
11:40 Cyborgs Emily Rose ----- Spiegeltent
12:00 Break ----- ----- -----
12:20 Talk TBA Speaker TBA ----- Spiegeltent
12:40 NodeBots, Community, and Lights Kassandra Perch ----- Spiegeltent
13:00 Lunch ----- ----- Munster Room / Great Hall / Clubhouse
14:30 Talk TBA Speaker TBA ----- -----
14:40 Lightning Talk Atlassian ----- Spiegeltent
14:50 Break ----- ----- -----
15:15 Workshop: Atlassian Speaker TBA ----- Munster Room
Workshop: A Taste of Monitoring
and Post-Morten Debugging with Node
Michael Dawson
& Michael Tunnicliffe
----- Clubhouse
16:15 Break ----- ----- -----
16:30 Workshop: Atlassian (cont.) Speaker TBA ----- Munster Room
Workshop: A Taste of Monitoring
and Post-Morten Debugging with Node (cont.)
Michael Dawson
& Michael Tunnicliffe
----- Clubhouse
17:30 Sessions End ----- ----- -----
Metalman Happy Hour ----- ----- Castle Lawn
18:00 Robot Cocktails Demonstration Matteo Collina
& Julian Cheal
----- Munster Room
18:00 Falconry ----- Ends at 19:15 Lower Lawn by Spiegeltent
Driving Range ----- Ends at 19:15 Clubhouse
19:45 Dinner ----- ----- Spiegeltent
Bar continues until 01:00 ----- ----- Clubhouse

page divider

Wednesday

9th of September: Day 3 - The Future

Time What Who Notes Location
07:00 Breakfast ----- Ends at 09:30 Munster Room
09:20 Open Technology Centers of Gravity Todd Moore ----- Spiegeltent
09:40 Dependency Hell Just Froze Over Stephan Bönnemann ----- Spiegeltent
10:00 Break ----- ----- -----
10:20 Putting You In Charge of Your Data Matthew Podwysocki ----- Spiegeltent
10:40 Node & Musical Performance Hugh Rawlinson ----- Spiegaltent
11:00 Break ----- ----- -----
11:20 Contributing to Node Core Jeremiah Senkpiel ----- Spiegeltent
11:40 What Is Art? Mathias Buus ----- Spiegeltent
12:00 Break ----- ----- -----
12:20 Red Hat's Mobile Application Platform -
automated management of Node.js containers
Dr Mícheál Ó Foghlú ----- Spiegeltent
12:40 Experiments in Automated Lobbying Contra ----- Waterford Castle/Strong Room
13:00 Lunch ----- ----- Munster Room / Great Hall / Clubhouse
14:30 Node Foundation Panel Mikael Rogers,
Danese Cooper,
Todd Moore,
Brian McCalister,
Gianugo Rabellino
----- Spiegeltent
14:50 Break ----- ----- -----
15:15 Workshop: Hapi Peter Elger
& Wyatt Lyon Preul
----- Munster Room
Workshop: Node Foundation Mikeal Rogers ----- Clubhouse
16:15 Break ----- ----- -----
16:30 Workshop: Hapi (cont.) Peter Elger & Wyatt Lyon Preul ----- Munster Room
Workshop: Node Foundation (cont.) Mikeal Rogers ----- Clubhouse
17:30 Sessions End ----- ----- -----
Metalman Happy Hour ----- ----- Castle Lawn
18:00 Driving Range ----- Ends at 19:15 Clubhouse
19:30 Gala Dinner ----- ----- Spiegeltent
21:00 Special Entertainment ----- ----- Castle Lawn
21:30 1920's Party ----- ----- Spiegeltent
Bar continues until 01:00 ----- ----- Clubhouse

page divider

Thursday

10th of September: Departure Day

Time What Location
07:00 Breakfast Munster Room / Conservatory
09:00 First Bus To Dublin Airport - pickup location TBA
11:30 Last Bus To Dublin Airport - pickup location TBA


Image for Day tickets section

Enjoy full access to the NodeConf EU conference talks, workshops, and daily meals from September 7-9. Accommodations and round-trip motorcoach transfers are not included.

Day Tickets

Ticket Type Description Price Get Ticket
Day Track Talks, lunch, dinner and entertainment €500 BUY





Image for Significant Other section

NodeConf EU warmly welcomes your partners/family to join you on the island during the conference. We offer partner, children and activity tickets. There are many ways to pass the time in Waterford for adults and children alike, from visiting museums and joining the famous Waterford Crystal tour, to experiencing the beauty of the Suir Valley on board the Suir Valley Railway. Our little beach town of Tramore offers surf schools and many other activities the kids will be sure to enjoy. Neighbouring Dunmore East Adventure Centre will keep you entertained for hours.

image of a fox

SO Tickets

Ticket Type Description Price Get Ticket
Significant Other 4 nights accommodation, 3 meals a day, transport & entertainment €350 BUY
Child over 4 y/o 4 nights accommodation, 3 meals a day, transport & entertainment €175 BUY

SO Track

All SO activities below are covered by your ticket.

Date Time Activity Description
Monday, 7th September Adventure Day
Tuesday, 8th September Culture Day
Wednesday, 9th September 11:00 Pamper/Spa Day

Looking forward to seeing you in Waterford!


Airport Bus

Complimentary motorcoach transportation will be provided from Dublin Airport to Waterford Castle. Be sure to claim your space and register - although it's free of charge, space is limited!

Register for 14:00 Airport Bus - FROM Dublin Airport
Location: Zone 14, Dublin International Airport

Time: 14:00 Sunday, 6 September


Register for 15:00 Airport Bus - FROM Dublin Airport
Location: Zone 14, Dublin International Airport

Time: 15:00 Sunday, 6 September

Return Airport Bus

Complimentary motorcoach transportation will be provided from Waterford Castle to Dublin Airport at two different times in the morning, the first at 9am and the other at 11:30am. Spaces are limited - so make sure to register!


Register for 9:00 Bus - TO Dublin Airport
Location: From the city side of the Ferry.

Time: 9:00, Thursday, 10 September


Register for 11:30 Bus - TO Dublin Airport
Location: From the city side of the Ferry.

Time: 11:30, Thursday, 10 September


If you have an earlier flight, please contact Agata Surgot at agata.surgot@nearform.com for special arrangements.

image of a badger
Have a question?

Drop us a line, we would love to hear from you!